9 marca 2016r calkowite zacmienie Słonca

9.3.2016r. nastąpi pierwsze i jedyne całkowite zaćmienia Słońca w tym roku trwające ponad 4 minuty 🙂 i widoczne głównie na Oceanie Spokojnym i w Indonezji.

Cień Księżyca rozpocznie swój bieg na jeszcze Oceanie Indyjskim o wschodzie Słońca niedaleko zachodnich wybrzeży Indonezji (Sumatra), biegnąc na wschód przetnie Wyspy Bangka i Belitung (Indonezja) oraz Morze Jawajskie i ponownie przejdzie przez Indonezję (Borneo). Po opuszczeniu Borneo cień Księżyca przemknie majestatycznie przez Cieśninę Makasar i ponownie wejdzie na suchy ląd Indonezji (Celebes zachodni i środkowy) po czym znów zawita na morzu, tym razem na Morzu Moluckim, gdzie po jego przekroczeniu po raz ostatni wejdzie na większy „suchy ląd” Indonezji (Moluki Północne). Po zakończeniu zaćmienia w Indonezji widocznego na przemian „woda-ląd” cień Księżyca bezlitośnie (dla obserwatorów) oddali się na Ocean Spokojny, gdzie przypada większa część pasa zaćmienia całkowitości i gdzie będzie widoczne najlepsze zaćmienie trwające 4m09.4s. Zaćmienie całkowite zakończy swój bieg daleko… daleko na Ocenie Spokojnym o zachodzie Słońca docierając prawie do zachodnich wybrzeży Ameryki północnej (w połowie odległości pomiędzy Hawajami a Los Angeles, Sandiego).

Będzie to 52. zaćmienie należące do okresu Saros 130, który jest dość pięknym okresem dla Łowców Zaćmień, ponieważ większość zaćmień (43 z 73) to zaćmienia Całkowite.

9 marca 2016r. Całkowite zaćmienie Słońca. Źródło: F. Espenak, NASA’s GSFC, eclipse.gsfc.nasa.gov/eclipse.html

Dane Saros 130:
Pierwsze zaćmienie = 20 sierpnia 1096r.
Ostatnie zaćmienie = 25 października 2394r.
Długość cyklu Saros 130 = 1298.17 lat.

Liczba zaćmień Saros 130 = 73
Częściowe = 30
Obrączkowe = 0
Całkowite = 43
Hybrydowe = 0

Jak widać, będzie to bardzo „mokre” zaćmienie 🙂 pas całkowitości nikogo nie pocieszy wielkim suchym i kontynentalnym lądem, a Indonezja nie jest Saharą gdzie chmury mogą zepsuć planowane obserwacje.

Dla ułatwienia podaję ciekawe linki:
Interaktywna mapa całkowitego zaćmienia Słońca w dniu 9 marca 2016r.
astrohobby.pl [transmisja zaćmienia LIVE całkowitego zaćmienia Słońca w dniu 9 marca 2016r.]
eclipse.gsfc.nasa.gov [NASA]

Życzę jak zawsze udanych obserwacji i pogody 🙂

Kolejne zaćmienie w tym roku będzie niespodzianką dla dzieci rozpoczynających szkołę, ponieważ nastąpi dokładnie 1 września 2016 roku i będzie to zaćmienie obrączkowe – niestety nie będzie widoczne w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *